Su soğutmalı dış ünitelerin VRF iç üniteleri ile beraber çalıştığı sistemdir. Dış ünitelerde ısı kaynağı olarak su kullanılmaktadır. Yüksek verim ve enerji tasarrufu elde edilen su soğutmalı VRF dış üniteleri ile ısıtma ve soğutmadakonforlu bir iç ortam ve su / toprak gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanan esnek bir sistem meydana gelir. Su soğutmalı VRF sistemi, ilgili yönetmelikler çerçevesinde oluşturulmuş enerji verimli binalar, yüksek katlı kuleler, oteller, alışveriş merkezleri ve ofis binaları gibi farklı uygulamalarda montaj alanından tasarruf edilen, yüksek konfor ve işletme verimliliği ile ideal bir çözümdür.

Su çalışma şartı : 10°C ile 50°C giriş su sıcaklığında geniş bir çalışma aralığına sahiptir.

 • Su Soğutmalı sistem ile harici enerji kaynaklarının ortak çalışması:
  Gree tarafından geliştirilen su soğutmalı VRF dış üniteleri ile su / toprak gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının beraber çalıştığı yüksek işletme verimine ve düşük enerji maliyetine sahip bir sistem kurulur. Sistemde ısıtma ve soğutma için kullanılacak su ihtiyacı soğutma kulesi, kazan, su kaynağı (deniz, göl, nehir, yeraltı suyu), toprak ısısı, güneş enerjisi, atık ısı, atık su ya da diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilebilir.
 • Su soğutmalı VRF sistem yapısı:
  Su soğutmalı VRF dış üniteleriyle oluşturulacak sistem iki kısımdan oluşur. Birinci kısımda, yenilebilir enerji kaynaklarından ya da soğutma kulesi, kazan gibi sabit sıcaklıkta su elde ettiğimiz su grubu ekipmanları bulunur. Hava soğutmalı sistemle karşılaştırıldığında daha verimli ve enerji tasarrufu elde edilebilen sistemlerdir. İkinci kısımda ise esnek ve kolay kurulumla beraber homojen konfor ve hassas kontrol gerçekleştiren büyük kapasitelere sahip VRF dış üniteleri ile değişik proje uygulamaları için çok fazla alternatif sunan VRF iç üniteleri vardır. Bina mimarisine uygun estetik görünüm: Dış üniteler ısı transferi için havayı kullanmadığından dış ortamla herhangi bir bağlantısının olmasına gerek yoktur. Bu sayede bina içerisinde kapalı ortamlara konulabilir ve binanın dış görünümünde herhangi bir görsel olumsuzluk oluşturmazlar.
 • Dış ortam sıcaklılarından etkilenmez:
  Su soğutmalı VRF sistemi ısı transferini su ya da toprak kaynağından yaptığı için dış ortam havasının değişkenliğinden etkilenmez. özellikle kış sezonunda ısıtma da çalışırken dış ünitelerin defrosttan dolayı durması ve iç ortam konforunu azaltması gibi etkiler yaşanmadan ısıtmayı garanti eder.
 • Dış Ünite Kombinasyonları Teknik Özellikleri
  GMV6 heat pump sisteminde olduğu gibi su soğutmalı VRF sistemi de CAN+ yöntemiyle haberleşir, dış ünitelere farklı tip ve kapasitede iç üniteler bağlamak mümkündür.